Mučedník Václav Klaus mladší?

15. 03. 2019 11:58:14
Poslanecký klub ODS vyzval Václava Klause mladšího, aby jeho řady opustil. Na to reagují jeho příznivci, kteří mu vyjadřují podporu. Jsou přesvědčeni, že je jenom trestán za své názory. S tím však nesouhlasím.

Poslanecký klub ODS před několika dny vyzval Václava Klause mladšího, aby jeho řady opustil. Stalo se tak v reakci na to, že Václav Klaus mladší přirovnal implementaci evropských směrnic naším parlamentem ke genocidě Židů za druhé světové války, a ačkoli byl vyzván k omluvě, odmítl to učinit. Nebudu se nyní zabývat tímto logickým klamem v podobě falešné analogie. Rád bych ale reagoval na smršť komentářů od příznivců Václava Klause mladšího, kteří mají pocit, že je umlčován za to, že jenom vyjádřil svůj názor (a že má pravdu, ačkoli to možná vyjádřil až moc "drsně"). Dá se totiž říci, že to byla pověstná poslední kapka. Že už zkrátka nešlo nechat být to, co Václav Klaus mladší předvádí. Pro stranu je to poměrně bolestivé, protože by se měla spíše zabývat kampaní před volbami do Evropského parlamentu. V sobotu 16. března se dokonce koná její programová konference, kde se chystá představit i své kandidáty. Novináři i voliči se tedy měli soustředit na tuto konferenci, nikoli na problém Václava Klause mladšího. Vedení strany si však zřejmě vyhodnotilo, že už nelze čekat. A že to může být jenom horší. Vcelku výstižně je to popsáno zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vaclave-nechceme-ti-branit-v-rozletu-jak-se-klausovi-rozesli-s-ods-68308?dop-ab-variant=2&seq-no=1&source=hp.

Rád bych nyní vyjádřil vlastní názor. Ti, kteří mě znají, vědí, že s mnohými názory Václava Klause mladšího souhlasím (zdaleka ne se všemi - určitě nechci vystupovat z EU ani z NATO a nelíbí se mi, že navštěvuje akce organizované různými bolševiky či nahnědlíky). Ale takhle, jak je prezentuje on, se to dělat nedá. To, co předvádí, je destruktivní. Je to smutné, ale pokud se nechce změnit, nemůže ve straně dál působit a dál ji poškozovat.

Tohle totiž ODS ničilo v minulosti - různí solitérové, kteří si dělali, co chtěli, a dost často také ze široka popisovali v médiích, co strana dělá špatně (čímž neprospívali ani sobě, ani straně). Stačí si vzpomenout třeba na Vlastimila Tlustého. Ten si v roce 2006 před volbami do Poslanecké sněmovny vedl vlastní kampaň, a jednou dokonce zaskočil i Mirka Topolánka, když představil daňovou reformu ("Tlustého kolečko"), kterou s ním vůbec neprojednal. Novináři se na ni Topolánka zeptali a on v tu chvíli nevěděl, o co jde. Tlustý se pak stal ministrem financí v první Topolánkově vládě, ale stále jel hlavně na sebe, takže už v druhé Topolánkově vládě nebyl. Topolánek ho už zkrátka nechtěl. Tlustý se urazil a začal straně škodit. Nakonec kandidoval za stranu Vladimíra Železného do Evropského parlamentu, čímž na základě stanov automaticky pozbyl členství v ODS.

Klaus mladší je něco podobného. Jde mu primárně o sebe a méně o prospěch celé strany. Navíc mu očividně chybějí schopnosti jeho otce - ten je sice také solitér, ale když je potřeba, domluví se a umí dělat kompromisy (nebo to aspoň uměl v minulosti). I proto se mu podařilo založit ODS. To nebylo "v kuchyni", jak teď vykládá. On si to dost tvrdě odmakal. Objížděl jednotlivé sněmy Občanského fóra a vysvětloval, jak je důležité, aby se transformovalo v politickou stranu. Proto byl zvolen předsedou Občanského fóra. Možná se někde v kuchyni rozhodl o jeho rozdělení na ODS a OH, ale kdyby si to býval předtím neodmakal, neodešla za ním do ODS většina členů Občanského fóra, takže Občanskému hnutí zůstali pouze poslanci a pražské vedení.

Tohle Klaus mladší nedokáže. Nikdy jsem ho neviděl, že by objížděl sněmy, aby delegáty přesvědčoval o svých vizích. Na stranických akcích mlčí. Před posledním kongresem ODS vykládal v rádiu, že má připraven projev, který bude kritický ke stávajícímu vedení. Když chtěl redaktor vědět, co Klaus řekne, odpověděl, že to nejdřív řekne kolegům ve straně a ať se pan redaktor nechá překvapit. Pak neřekl vůbec nic. Žádný projev neměl. První den kongresu, kdy byly projevy funkcionářů a volilo se vedení, tam ještě byl, ale druhý den, kdy byly projevy delegátů, už přítomen nebyl. Někteří delegáti byli překvapeni, že nakonec nic neřekl, jestliže dopředu říkal, že bude kritický. Ale pro něho je očividně jednodušší kritizovat od stolu, než si odmakat postavení ve straně.

Teď se Václav Klaus mladší diví, že už s ním strana ztratila trpělivost. Chová se ovšem, jako kdyby jejím členem ani nebyl. Ve volbách dokonce podporoval kandidáty jiných stran. Od Petra Fialy, který ho do strany pozval, dostal šanci, ale nevyužil jí. Teď vykládá nesmysly, že ho od počátku všichni nenáviděli. Není to pravda. Ať si tedy nyní sám zvolí, kterou cestou se bude ubírat. Může začít třeba tím, že se omluví. Obávám se však, že on chce být vyhozen, aby si mohl hrát na mučedníka a sbírat hlasy pro...kdo ví, co má teď vlastně v plánu. ODS každopádně půjde dál. Přežila rozchod s jedním Klausem, přežije tedy rozchod i s tím druhým.

Nominace na Blogera roku

Autor: Jan Švadlenka | pátek 15.3.2019 11:58 | karma článku: 34.77 | přečteno: 2116x

Další články blogera

Jan Švadlenka

Obrana liberální demokracie

Poslední dobou přibývají útoky proti liberální demokracii. Mnozí v ní spatřují nový druh diktátorského režimu a chtěli by ji nahradit demokracií bez přívlastků. Podle mě se nebezpečně pletou a jejich činnost může vést k diktatuře.

9.2.2019 v 14:05 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 623 | Diskuse

Jan Švadlenka

Regulovaná buněčná smrt III. – Další formy regulované buněčné smrti

Závěrečný článek série o regulované buněčné smrti je věnován jejím ostatním formám, jimiž buňka disponuje vedle apoptózy. Závěrem si povíme také něco o buněčném stárnutí (senescenci) i stárnutí organismu.

1.2.2019 v 15:07 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 237 | Diskuse

Jan Švadlenka

Regulovaná buněčná smrt II. - Apoptóza

Další část série článků týkajících se regulované buněčné smrti je věnována apoptóze, komplexnímu ději sloužícímu k odstraňování nepotřebných či nebezpečných buněk a recyklaci jejich materiálu.

15.1.2019 v 15:20 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 298 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

10 nejznečištěnějších míst planety

Seznam vydala organizace Blacksmith Institute se sídlem v New Yorku. Pro větší objektivitu posouzení jsou místa řazena abecedně. Blog byl napsán volně podle stejnojmenného článku uveřejněném v časopise 21.století, květen 2011.

26.3.2019 v 19:16 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 363 | Diskuse

Jan Ziegler

MZV na jedničku, takhle razantně se hájí české národní zájmy

Ministerstvo zahraničí dalo ruské straně nůž na krk. Buď v řádu dnů stáhnete diplomatického pracovníka Alexandra Těrentěva, který prokazatelně porušuje české zákony, nebo ho vyhostíme.

26.3.2019 v 15:57 | Karma článku: 28.21 | Přečteno: 988 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Opět potvrzeno, že premiér měl pravdu

Aneb šokující zpráva serveru Arutz Sheva o pondělním (25/3) raketovém útoku na střední Izrael. Zmíněný web píše, že akci nařídil teroristům v Pásmu Gazy samotný Írán, ve snaze poškodit Netanjahua ve volbách.

26.3.2019 v 15:35 | Karma článku: 20.88 | Přečteno: 515 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Kosovské vrtění psem po dvaceti letech

Před dvaceti lety vypukla válka o Kosovo. Západ v ní využil i mafiánské struktury, které v zemičce vládnou dodnes.

26.3.2019 v 12:53 | Karma článku: 32.81 | Přečteno: 980 | Diskuse

Josef Nožička

Nejsou ty reakce na Zemanovo „vměšování“ do slovenských voleb trochu hysterické?

Prezident Miloš Zeman přijal v neděli na zámku v Lánech kandidáta na úřad slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Setkání, které se uskutečnilo na Šefčovičovu žádost, vyvolalo v českých médiích řadu negativních reakcí...

26.3.2019 v 12:40 | Karma článku: 40.82 | Přečteno: 2469 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 20.75 Průměrná čtenost 707

Buněčný biolog se zájmem o historii i veřejné dění. Vášnivý turista a člen ODS. ------- V tomto blogu bych rád popularizoval přírodní vědy, protože když občas vidím seznam článků v rubrice Věda, mám dojem, že by jí slušel jiný název, například "Dojmy, okultismus a mimozemšťané". Čest světlým výjimkám.

Najdete na iDNES.cz